I mars blev det en ljudbok och en fysisk bok. Jag fick inte så mycket tid för läsning som jag önskat men jag är ändå nöjd. Läsning för mig är en så fin avkoppling. Läser jag för mycket kan jag få skuldkänslor för att jag inte städar eller gör något annat viktigare… men efter att ha bekantat mig med Shubham Kumar Singh, som menar att läsning är mycket viktigt, dämpades mina skuldkänslor en aning.

“You become what you think – Master Your Mind, Master Your Life” av Shubham Kumar Singh

Denna titeln lyssnade jag på och den var perfekt som ljudbok. Den här boken kommer inte med ett nytt eget budskap utan den är en sammanfattning av idéer och metoder från andra författares böcker och filosofer, både nutida och äldre. Några av böckerna som Shubham Kumar Singh tar upp har jag läst sedan innan men många var nya tips och det var intressant. Budskapen från böckerna vävs samman till en behaglig följd av självhjälp. Perfekt att lyssna på om man behöver bryta sina tankar och få ny input och pepp! Jag fick ofta pausa och spola tillbaka för att lyssna om på vissa intressanta avsnitt. Jag lyssnade på den när jag promenerade men egentligen hade jag velat sitta stilla och anteckna under tiden för jag fick så många nya matnyttiga insikter. Boken är 3 timmar lång så lagom att lyssna på.

Shubham Kumar Singh kommer från Indien och är författare, bloggare och influenser som fokuserar på självutveckling. Att läsa är en mycket viktig daglig rutin för Shubham Kumar Singh, och han menar att det leder till att växa som person och att få ett positivt sinne. Han är grundare till plattformen Bookreadersclub som är en mötespunkt för litteraturintresserade där man kan dela recensioner och tankar.

”Mord på ett lantligt bröllop” av Katie Gayle

Den här femte delen i serien om Julia Bird och hennes vovve Jack hade jag längtat efter! Jag beställde den inbunden direkt när den svenska översättningen kom ut. Jag tycker att det är fint att ha en serie med inbundna böcker i bokhyllan, och jag ville dessutom inte vänta tills den kommer ut i pocket.

Precis som i de tidigare fyra böckerna råkar den pensionerade socialarbetaren närvara vid ett mord. Hon är van sedan sitt arbete inom socialtjänsten att lägga märke till detaljer och dra slutsatser. Den lokala polisen ser Julia som lite besvärande men måste också erkänna att hon är en stor tillgång i deras arbete att lösa alla mord som äger rum i den lilla byn Berrywick. För varje mord som Julia är med och löser får hon mer insyn i polisens arbete och nu är hon ett känt ansikte på byns polisstation. Miljöskildringarna är så mysiga och man blir liksom kompis med karaktärerna – men morden är rätt brutala vill jag varna för! Vill inte berätta mer om den femte delens handling om någon vill läsa den!

Författaren Katie Gayle är inte en person utan två: Kate Sidley och Gail Schimmel, en författarduo som skriver tillsammans. De bor i Sydafrika.

I min bokhylla står det många böcker som väntar på att bli lästa! Jag tycker att det är en mysig ritual att välja nästa bok som jag ska läsa. Det beror på humöret och vad jag känner behov av att lära mig just nu. Är jag lite ur fas väljer jag inte en bok som kan vara läskig eller sorglig!