Inspiration att rensa ut i ditt hem!

I mål med Klädköpstoppet!

Äntligen är nog den känslan som beskriver hur det känns idag när ett års klädköpstopp är över! Jag har haft klädköpstopp tidigare i perioder och varje gång har jag lärt mig nya saker om mitt beteende kring konsumtion och kläder. Den här gången har det ändå varit relativt lätt men de sista två till tre månaderna har faktiskt varit lite kämpiga. När det började bli vår och sommar och jag plockade fram kläder för säsongen insåg jag att det var lite glest mellan plaggen! Så nu är jag sugen på att köpa några väl valda plagg för sommarsäsongen och det ser jag fram emot. Det som jag lärt mig av att ha klädköpstopp är bland annat att när jag sedan får lov att handla kläder igen så är jag mer kritisk och noggrann med vad jag väljer att köpa.

Några undantag har jag behövt göra under mitt klädköpstopp.

Vill du läsa mer om mina erfarenheter med klädköpstopp, så välj kategorin Klädköpstopp här på bloggen!

Har du också provat att ha klädköpstopp eller är du sugen på att prova?

Föregående

Min städvagn!

4 kommentarer

  1. jan

    Härligt!
    Så roligt och så jättebra genomfört!
    Känns så bra för samvetet och miljön!
    Grattis!
    🙂

    • Eva Maria

      Tack så jättemycket! <3 Det har varit en utmaning men tacksam för att du hejar på mig! Nu ska det bli kul att få shoppa några nya plagg!

  2. Roligt att du nådde ditt mål!
    Jag tänker att jag inte handlar så mycket kläder, men jag tror faktiskt inte riktigt det stämmer. Fast det beror ju så klart på vad som anses vara mycket. Visst är det typ fem plagg om året max som det rekommenderas av hållbarhetsanledningar? Det vore intressant att syna sig själv på den punkten.
    Ha en fin juli!

    • Eva Maria

      Tusen tack!! Ja, det kändes väldigt bra! Speciellt som de sista två månaderna var sega in i mål. Jag har också hört det att fem plagg motsvarar en hållbar konsumtion. Tidigare när jag shoppade utan att vara medveten om hur många plagg jag shoppade så blev det ändå många när man summerade dem. Då började jag med att anteckna mina inköp och det blev snabbt ganska många – ett plagg här och ett plagg där som smög sig med hem.
      Önskar dig en fin juli också! 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Drivs med WordPress & Tema av Anders Norén